Konie gorącokrwiste → Quarter,
W którego żyłach płynie zarówno krew rodowitych hiszpańskich, jak i koni „kolonialnych” koni, czyli tych, które przybyły do Ameryki wraz z angielskimi osadnikami. Dzisiaj zarejestrowanych jest około 2,6 mln quarterów w 41 krajach świata.
Quarter jest najstarszą amerykańską rasą. Pierwotnie hodowano je w Wirginii. W przeciwieństwie do mustanga, który rozmnażał się dziko, w warunkach naturalnych bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, quarter od początków istnienia podlegał surowym rygorom hodowlanym.
Wszystkie amerykańskie rasy wywodzą się od koni, które przywieźli ze sobą na Nowy Kontynent hiszpańscy zdobywcy. Niektóre hiszpańskie konie trafiły w ręce Indian, którzy zapoczątkowali autonomiczne hodowle, dowodząc, że mają do tego świetną rękę. Po kilku pokoleniach Indianie, zwłaszcza na wschodzie kontynentu, posiadali już ogromne stada.
Na początku XVII wieku angielscy osadnicy przywieźli ze sobą do Ameryki sporo koni z wysp. Te podobne do koni pełnej krwi, bardzo szybkie kuce doczekały się miana „colonial horses”. Ze skrzyżowania tych angielskich koni z końmi hiszpańskimi powstał właśnie quarter. Najpierw hodowano go w Wirginii, potem także w Carolinie.
(quarter jest szybki i mocny, dobrze podstawia tylne kończyny, a w galopie potrafi wykonywać wyśmienite zwroty o małej średnicy na zadzie)
Przyjrzyjmy się quarterowi z bliska. Do niedawna źrebak, którego dwójka rodziców była zarejestrowana jako quartery, automatycznie był wpisywany do księgi stadnej. Z punktu widzenia hodowców najważniejszy był charakter, temperament i umiejętności konia. Od pewnego obowiązuje bardziej szczegółowa kontrola czystości rasy, oparta o analizę DNA.
Quarter to wszechstronny koń. Szybki i silny quarter szybko znalazł wiele zastosowań. Zaczęto go wykorzystywać do prac polowych i transportu towarów, jako konia wierzchowego, w tym do przepędzania bydła po prerii, wreszcie do małych rodzinnych zaprzęgów.
Rasa zawdzięcza swoją nazwę wyścigom konnym, organizowanym XVII wieku przez angielskich osadników w Wirginii i Carolinie. Zawody rozgrywane były w galopie na sprinterskim dystansie ćwierci mili (400m). Do biegu na „quarter mile” najlepiej nadawały się się miejscowe konie, które szybko ochrzczono takim właśnie mianem. Gdy w Ameryce pojawiły się europejskie konie pełnej krwi, zarzucono zwyczaj organizowania sprintów na krótkim dystansie na rzecz dłuższych gonitw po owalnej bieżni na wzór angielski.
Z czasem quarter rozprzestrzenił się na zachód kontynentu. Był nieocenionym towarzyszem kowbojów podczas przepędów bydła, stał się też gwiazdą tradycyjnego rodeo. Jego świetny zmył równowagi, siła, szybkość i witalność uczyniły zeń jedną z najpopularniejszych ras na świecie.
Jako ciekawostkę pragnę dodać, że wyścigi konne o największej puli nagród odbywają się w Stanach Zjednoczonych. To All American Futurity, w którym biorą udział 3-letnie i młodsze quartery. Pod kątem tych gonitw prowadzi się specjalną linię hodowlaną przypominającą angielskiego konia pełnej krwi. Konie z tej linii są lżejsze niż wszystkie pozostałe typy wchodzące w skład tej rasy. Kolejną ciekawostkę o której warto wspomnieć jest to, że rasą spokrewnioną z quarterem jest Colorado ranger, również niezwykle ruchliwy, zręczny i szybki koń. Podobnie jak quarter, tak i on wykorzystywany był do zaganiania bydła.
Warto zapamiętać, że księga stadna quartera prowadzona jest przez American Quarter Horse Association (AQHA) z siedzibą w Amarillo w Teksasie. Do konkursów dopuszczane są tylko konie z paszportami wystawionymi przez to stowarzyszenie.
WYZNACZNIKI RASY
Istnieje aż 12 różnych typów quartera. Zależnie od tego, który reprezentują, wykorzystuje się je w różnych dziedzinach jeździectwa (jazda rekreacyjna, wyścigi, reining itd.)
Pochodzenie. Pierwotnie quarter hodowany był tylko na wschodzie Stanów Zjednoczonych, później stopniowo rozprzestrzeniał się na zachód, gdzie szybko znalazł zastosowanie do przepędzania bydła. Dziś hoduje się go niemal na całym świecie. Największa liczebnie populacja quarterów po Stanach Zjednoczonych przypada na Australię.
Cechy Charakterystyczne.
Quarter jest koniem bardzo pracowitym; doskonale nadaje się do hodowli bydła; mówi się nawet, że posiada „cow sense”, co można by przetłumaczyć jako „umiejętność dogadywania się z krowami”.
Wygląd
Quarter ma atletyczną budowę; szczególnie dobrze umięśniona jest część zadnia. Nogi nie są za długie; kopyta są drobne i twarde. Jego ruchy są elastyczne, z naturalnym dobrym podstawieniem kończyn tylnych. Głowa jest raczej nieduża z mocnymi ganaszami, szerokim czołem i prostą linią nosa. Quarter ma duże oczy o przyjaznym spojrzeniu; jego uszy są małe i ruchliwe. Szyja jest dosyć długa, kłąb szeroki, grzbiet silny; pierś jest szeroka i głęboka.
Wysokość w kłębie
150 do 160 cm.
Umaszczenie
Wszystkie maści podstawowe, także bułana i izabelowata. Preferowane są maści ciemne i jednolite. Białe odmiany na niepigmentowatym miejscu skóry nie mogą mieć większej średnicy niż 2,5 cm, w przeciwnym razie koń rejestrowany jest jako paint.
Charakter
Quarter ma gorący temperament, ale ogólnie rzecz ujmując, ma mocne nerwy. Cechuje go dobrotliwość, opanowanie i przyjacielskie nastawienie do człowieka. Ma nieduże potrzeby; najlepiej czuje się w środowisku przypominającym prerie.
Tekst: Atlas DeAgostini
Tekst: Atlas DeAgostini